Čarověníky(wb)

Zde uvádím kompletní sbírku čarověníků v mé zahradě

Vlastní nálezy čarověníků

V této sekci představuji své nálezy čarověníků, které jsem našel, sundal a narouboval sám nebo ve spolupráci s dalšími pěstiteli. Nejedná se o souhrn všech mých nalezených čarověníků. Těch je samozřejmě za roky hledání mnohem více. Bohužel, některé z nálezů se za roky pěstování neosvědčily. Další se zase zařadily do zástupu stejných nebo velmi podobných čarověníků již zavedených ve sbírkách. Chci zde představit několik svých nejlepších čarověníků, které nesmí chybět v žádné sbírce wb.

Pinus strobus 'Plíšek'


- nález z roku 2015, čarověník byl nalezen v areálu Zemědělské školy v Chrudimi u hlavní brány. Čarověník rostl asi 6 metru nad zemí. Jehlice 5cm, přírůstky 2 - 3 cm. Nalezl někdo menší???Unikát!!!
Pinus strobus 'Plíšek' Pinus strobus 'Plíšek'

Fagus sylvatica 'Plíšek'


- nález z roku 2003, sundán v roce 2015, čarověník jsem nalezl nad údolím Krkanky u malé obce Slavice, kde čarověník rostl asi 10 metrů nad zemí, přírůstky 5-10 cm. Větévky jsou kroucené, naprosto nezaměnitelné s jiným wb. Celý čarověník byl navíc mírně převislý.
Fagus sylvatica 'Plíšek' Fagus sylvatica 'Plíšek'

Picea abies 'Plíšek'


- nález z roku 2008, čarověník byl nalezen cca 50 m od rozhledny Báry u Chrudimi. Čarověník rostl asi 1,5 metru nad zemí. Jehlice 1cm, přírůstky 1 - 1,5 cm, raší pozdějí než všechny smrkové čarověníky. Má temnou zelenou barvu, někdy mírně do modra. Patří určitě mezi nejmenší smrkové čarověníky. P.a. 'Plíšek' P.a. 'Plíšek'

Larix decidua 'Plíšek'


- nález z roku 2012, čarověník byl nalezen na Ustupkách u Seče. Rostl asi 8 metrů nad silnicí. Jehlice 1cm, přírůstky 1 - 3 cm, Má zapupenované přírůstky, raší dříve než ostatní modřínové wb. Patří rozhodně mezi nejmenší modřínky na světě. Laris decidua 'Plíšek' Larix decidua 'Plíšek'

Picea omorika 'Plíšek'


- nález z roku 2015, čarověník byl nalezen v Chrudimském hlavním parku . Rostl asi 8 metrů nad zemí. Jehlice 1-2cm, přírůstky 1 - 4 cm, spodní část jehlic je otočená vzhůru.
Picea omorika 'Plíšek' Picea omorika 'Plíšek'

Picea abies 'Plíškova Seč'


- nález z roku 2010. Čarověník jsem našel v serpentinách mezi obcí Petříkovice a Liboměřice. Původně jsem ho pojmenoval P.a. 'Seč'. Tento název, jak jsem zjistil již v kultuře je. Dál jsem čarověník přejmenoval na Plíškovu Seč. Neplést tedy tyto dva různé čarověníky! Čarověník má přírůstky 0-0,5mm. Na mé zahradě je menší než nejmenší známé, jako je P.a. 'Wichtel' nebo P.a.'Cukrák'. Další kladnou vlastností tohoto čarověníku je, že mu poměrně dobře přirůstá s korunou i kmen, což u takto malých wb není obvyklé.
P.a. 'Seč' P.a. 'Seč'