Peat plants

Peat plants lives in broadleaf woods around rivers and rivulets. In the spring trees are nude and in the summer it is coated with leafs which protect the peat plants. Recently, the plants are endangered by monoculture of spruce. The trees change pH of soil and cause lack of light in the spring. In our country there we have a lot of plants of genera like: Corydalis, Hepatica nobilis, Gagea lutea, Anemone nemorosa and others. I will extend all my peat plants with rare genera which suit the shadow and the wet sites of our garden. In the future I will present broader group of rare plants.

Hepatica nobilis rubra plena
Hepatica nobilis rosea plena

Hepatica nobilis rosea
Hepatica nobilis rosea Hepatica nobilis rosea

Bílá jahoda
-dřívé hojně se vyskytující v nabídkových katalozích zahradníků. Za Druhé světové války téměř vytracena. Zůstala jen ve starých zahradách, kde byla opět naleze a vrácena zpět do kultury. Nyní se pěstuje hojně v západní Evropě, především v Anglii jako zajímavost, rarita.
Velikostí je stejná jako naše známá lesní jahoda. Chuťově je o něco sladší. Zajímavostí je, že se nerozmnožuje, jak klasické jahodníky odnoži, ale pouze dělením trsů a semeny. Množení probíhá tedy podstatně pomaleji.
Bílá jahoda

Corydalis solida ´George Baker´
Corydalis solida ´George Baker´