Galanthus (přírodní sněženky)

Galanthus fosteri - miniaturní sněženka vysoká do 6 - 8cm, poměrně vzácná. Pochází z Turecka. Začíná kvést po G. elwesii a před G. nivalis. Listy jsou štíhlé zeleně lesklé barvou podobné G. woronowii a bledulce. G woronowii má však listy širší a celkově je robusnější. Vyhovuje slunce z jara, přes léto polostín a suššeji. Půdy neutrální a dobře odvodněné. Pomalu přirůstá.
Galanthus fosteri

Galanthus elwesii - poměrně rozšířená v zahradách. Pochází z Kavkazu, Malé Asie. Začíná kvést již koncem zimi v únoru. Kvete dříve než G. nivalis. Vysoká do 20 cm. Listy jsou poměrně široké a do stříbrna. Celkově je velmi robusní. Vyhovuje slunečné, polostiné stanoviště. Naprosto nenáročná. Rychle přirůstá.
Galanthus elwesii

Galanthus nivalis - běžná sněženka našich zahrad. Zajímavé je, že na zahradě(aspoň u nás) jsou všechny sněženky stejné, což je způsobeno vegetativním způsobem množení sněženek. Na přírodních lokalitách jsou sněženky velice rozdílné.
Galanthus nivalis

Galanthus (kultivary)

Odchylky(kultivary) sněženek jsou velice oblíbené v západní Evropě, předevších v Anglii. Po druhé světové válce byla řada kultivarů ztracena. Jen některé z nich se podařilo opět vyhledat. Řada kultivarů pochází původně z naší České republiky. Nyní je však zpátky kupujeme z Anglie za vysoké ceny. Ceny sněženek se pohybují od 5 - 50 liber.

Galanthus nivalis 'Viridi-apice'
Galanthus nivalis 'Viridi-apice'

Galanthus nivalis 'Brenda Troyle' - Jedna z největších sněženek až 35 cm. Voní a vydává bohatou pastvu pro včely, což mě jako začínajícího včelaře velice zajímá.
Galanthus nivalis 'Brenda Troyle'

Galanthus 'Magnet' - Jeden ze známých kultivarů až 20 cm vysoká, květy jsou velké několik centimetrů, při větru mírném větru se květy nádherně otevřou
Galanthus Magnet

Galanthus 'Ophelia'
Galanthus Ophelia

Galanthus 'Lady Elphinstone'
Galanthus 'Lady Elphinstone'

Galanthus 'sharlockii'
Galanthus 'sharlockii'

Vlastní selekce sněženek

Galanthus 'Chrudimka'
- žlutá forma sněženky, této rostliny si cením ze všech nejvíce.
Galanthus Chrudimka

Galanthus 'Narciska'
- velice zvláštní sněženka, které se přeměnil list v květ. Má pouze jeden list. Obal květu je tedy jiný než u obyčelných sněženek. Není dělený. Když jsem ji poprvé spatřil myslel jsem, že se mezi ostatní sněženky vloudila narciska, od toho také plyne název této rostliny.
Galanthus Narciska

Galanthus 'Baroko'
- zajímavá sněženka především svými širokými listy. Barva listů je též jiná spíše se podobá bledulce. Není tedy do šediva, jak to bývá u sněženek zvykem.
Galanthus Baroko

Galanthus 'Sluníčko'
- tyto sněženky mají nádech do žluta, ale nejedná se přímo o žlutou formu. Vynikne spíše ve větším počtu mezi běžnýma sněženkama. Trsy v nich pak přímo září.
Galanthus Sluníčko

Ostatní rostliny představím až v příštím roce.

Crocus

Crocus baytopiorum - Překrásný krokus pocházející z Turecka. Roste na vápencových podkladech. Rozkvétá jako jeden z prvních krokusů na zahradě.
Crocus baytopiorum

Crocus 'Vanguard' - kříženec mezi C. tommasinianus a C. vernus
Crocus Vanguard

Crocus tommasinianus
Crocus tommanisianus

Fritillaria

Fritillaria carica
Fritillaria carica

Fritillaria hermonis ssp. amana
Fritillaria hermonis ssp. amana

Fritillaria michailovskyi
Fritillaria michailovskyi

Fritillaria armena
Fritillaria armena

Fritillaria aurea
Fritillaria aurea

Fritillaria bucharica
Fritillaria bucharica

Fritillaria caucasica
Fritillaria caucasica

Colchicum

Tulipa

Tulipa polychroma
Tulipa polychroma

Tulipa turkestanica
Tulipa turkestanica

Narcissus

Narcissus cantabricus
Narcissus cantabricus

Narcissus watieri
Narcissus watieri